Termin na uiszczenie ceny nabycia nieruchomości w licytacji komorniczej – czy podlega wydłużeniu?
Komornicze licytacje nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem, z uwagi na możliwość nabycia nieruchomości po atrakcyjnej cenie wywołania. Przed przystąpieniem do licytacji należy jednak zadać sobie pytanie, czy będziemy w stanie zgromadzić niezbędne środki finansowe dla pokrycia ceny nabycia w dość krótkim okresie czasu.
Zgodnie bowiem z art. 967 kodeksu postępowania cywilnego (dalej „k.p.c.”) po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Jako termin zawity wyłączony został z czynności decyzyjnych sądu. Nie może być zatem przedłużany ani skracany. Może być jednak przywrócony na zasadach przewidzianych w art. 168 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.
Jeżeli nabywca nie uiści w terminie dwóch tygodni od otrzymania wezwania sądu ceny nabycia, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają (art. 969 § 1 k.p.c.). Wygaśnięcie skutków przybicia oznacza nie tylko utratę prawa do przysądzenia własności, ale też – co wynika z art. 976 § 1 k.p.c. - utratę dla nabywcy prawa do wzięcia udziału w dalszych licytacjach.
Jak zatem ustrzec się przed uchybieniem terminowi dwóch tygodni na uiszczenia ceny nabycia, w sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie zgromadzić niezbędnym środków pieniężnych? Wystarczy, w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania do złożenia ceny nabycia, a zatem przed upływem terminu z art. 967 zd. 1 k.p.c., złożyć wniosek o wyznaczenie dłuższego terminu do dokonania wpłaty (post. SN z 11.2.2000 r., III CKN 11/09, niepubl.). Przy czym, zgodnie ze zd. 2 art. 967 k.p.c. na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca. Nawet jeśli sąd oddali omawiany wniosek lub nie rozpozna go przed upływem dwutygodniowego terminu, o którym mowa w art. 967 zd. 1 k.p.c., obowiązkiem sądu będzie ponowne wezwanie licytanta do złożenia ceny nabycia (post. SN z 22.8.2000 r., IV CKN 1220/00, Legalis). Także składając wniosek o wyznaczenie dłuższego terminu do dokonania wpłaty, nabywca zdobywa dodatkowy czas na zorganizowanie pieniędzy potrzebnych do pokrycia ceny nabycia. Na postanowienie sądu w przedmiocie wniosku o wyznaczenie dłuższego terminu do zapłaty ceny nabycia zażalenie nie przysługuje.
Autor artykułu:
adwokat Aneta Niedziałek - Łaski
Poprzedni artykuł Następny artykuł