Sprawca wypadku komunikacyjnego zbiegł z miejsca zdarzenia – od kogo dochodzić naprawienia szkody?
Ofiary wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez ustalonych sprawców mogą dochodzić zaspokojenia szkody na osobie i mieniu od sprawcy lub jego ubezpieczyciela, świadczącego ochronę ubezpieczeniową na podstawie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie ustalono tożsamości sprawcy wypadku komunikacyjnego? Czy poszkodowany pozostaje wówczas bez ochrony i możliwości rekompesaty poniesionej szkody? Nie. W takim przypadku aktualizuje się obowiązek Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
W sytuacji, kiedy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego lub kierującego pojazdem mechanicznym, a nie ustalono ich tożsamości, przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakładają na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obowiązek zaspokojenia roszczeń poszkodowanego. Przyjęte w art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 wskazanej ustawy rozwiązanie jest wyrazem swoistnego uprzywilejowania osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Zważywszy jednak na powszechność zagrożenia spowodowanego przez ruch pojazdów mechanicznych, a przede wszystkim na rodzaj narażonych dóbr (życie i zdrowie człowieka), uprzywilejowanie to jest jak najbardziej uzasadnione.
Jeśli niemożliwe okazało się ustalenie tożsamości posiadacza pojazdu lub kierującego nim, poszkodowany jest zatem uprawniony do otrzymania pełnego wyrównania ze środków Funduszu za szkody na osobie. W przypadku szkody w pojeździe mechanicznym świadczenie Funduszu podlega zmniejszeniu o kwotę stanowiącą równowartość 300 euro, ustaloną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu ustalenia odszkodowania (art. 98 ust. 1 pkt 2 in fine u.u.o.).
Ubezpieczniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada również za szkodę powstałą na osobie i w mieniu w sytuacji, kiedy pojazd mechaniczny, którym szkodę tę wyrządzono nie był ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Autor artykułu:
adwokat Aneta Niedziałek - Łaski